2 Step Multiplication Word Problems - Children will review an example, along with two possible approaches to finding the solution, before solving 10 problems on their own, taking care to show their work. Choose from different themes and levels of difficulty for grades 2 to 5. During the day, the store earned $ 56 selling ice cream. See examples, tips, and videos for different types of multiplication problems. How much did the delivery cost? The manager also paid for a delivery out of the cash register. At the end of the day, the cash register had $ 141. The cash register at the ice cream store started the day with $ 120.
Choose from different themes and levels of difficulty for grades 2 to 5. At the end of the day, the cash register had $ 141. Children will review an example, along with two possible approaches to finding the solution, before solving 10 problems on their own, taking care to show their work. During the day, the store earned $ 56 selling ice cream. See examples, tips, and videos for different types of multiplication problems. The manager also paid for a delivery out of the cash register. The cash register at the ice cream store started the day with $ 120. How much did the delivery cost?