Two Step Equations Word Problems - Mindy ate 3 pieces of cake and troy had 1 4 of the total cake. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. Write an equation to determine how many pieces of cake ( c) there were in total. After buying them she had $10. You may select the numbers to be represented with digits or in words. Your students will write two step equations to match problems like “james earned a total of $900 last week. 2) aliyah had $24 to spend on seven pencils. How many students were in each bus? How much did each pencil cost? This two step word problems worksheet will produce ten problems per worksheet.
Mindy ate 3 pieces of cake and troy had 1 4 of the total cake. Web two step equations word problems worksheets. This two step word problems worksheet will produce ten problems per worksheet. 3) the sum of three consecutive numbers is 72. How many students were in each bus? 2) aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. Your students will write two step equations to match problems like “james earned a total of $900 last week. Mindy and troy combined ate 9 pieces of the wedding cake. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How much did each pencil cost? You may select the numbers to be represented with digits or in words. You may increase the difficulty by selecting extra unnecessary information. Find the total number of pieces of cake. Write an equation to determine how many pieces of cake ( c) there were in total.